blog

Hello, Cambridge!

Z nieskrywana radością i entuzjazmem w oczach, dziś oficjalnie rozpoczynam staż naukowy w The Leverhulme Centre for the Future of Intelligence (CFI) na Uniwersytecie Cambridge!

Cieszę się z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na pandemię mój wyjazd był przekładany trzykrotnie (!), i mówiąc zupełnie szczerze, były momenty, kiedy traciłam wiarę w powodzenie tej misji. Po drugie, zdążyłam już w pierwszym tygodniu pobytu w Cambridge zaliczyć ostrą anginę, więc mam nadzieję, że limit chorób na ten czas już wyczerpałam  i wreszcie, po trzecie i najważniejsze, dlatego, że CFI to miejsce naprawdę wyjątkowe.

CFI to interdyscyplinarne, nowoczesne i niezwykle prężnie działające centrum badawcze na Uniwersytecie Cambridge, którego misją jest badanie sztucznej inteligencji, jako potencjalnie przełomowej technologii, która ma i (prawdopodobnie) będzie miała decydujący wpływ na nasze życie w bliskiej i dalszej perspektywie. CFI zostało powołane w 2016 roku, a honorowo otworzył je, profesor Stephen Hawking, wypowiadając słowa, które przez długi czas stanowiły nagłówki wielu mediów, także w Polsce:

Rozwój potężnej sztucznej inteligencji może być albo najlepszą albo najgorszą rzeczą, która spotka naszą cywilizację. Jeszcze nie wiemy, którą z nich się okaże.

 

Tak zdefiniowany przedmiot badań może onieśmielać, dlatego też centrum skupia naukowców reprezentujących różne dziedziny wiedzy – począwszy od informatyki, matematyki, przez filozofię aż na naukach społecznych i kulturoznawstwie kończąc, umożliwiając im prowadzenie interdyscyplinarnych projektów badawczych. Centrum na stałe współpracuje z Oxford Martin School na University of Oxford, Imperial College London i University of California, Berkeley.  Tego typu naukowe partnerstwo nie tylko wskazuje na rozmach przedsięwzięcia, ale także doskonale wpisuje się w misję CFI, którą jest budowanie zintegrowanej wiedzy na temat sztucznej inteligencji. Ponadto CFI jako ośrodek naukowy wyróżnia się otwartością na współpracę na zasadach konsultacyjnych z politykami, prawnikami oraz przedstawicielami sektora przemysłowego i finansowego. CFI regularnie przygotowuje obszerne raporty i rekomendacje, które dotyczą np. etycznych i społecznych implikacji działania algorytmów, danych i sztucznej inteligencji, czy zjawiska mikrotargetingu, z których korzysta m.in. brytyjski rząd.

Dyrektorem CFI jest profesor Stephen Cave, często cytowany przeze mnie na blogu filozof, autor bestsellerowej książki Immortality, publicysta z wieloletnim doświadczeniem pracy w korpusie dyplomatycznym. Profesor Cave będzie też moim naukowym opiekunem w czasie najbliższych trzech miesięcy, choć właściwie powinnam powiedzieć, że jest już nim od niespełna trzech lat. Pandemia rozciągnęła ramy naszej współpracy i część zaplanowanych zadań przeniosła w  tryb online jak np. konferencję Digital (Im)mortality. Philosophy, Ethics and Design, którą zorganizowaliśmy w 2021 roku.

Niemniej, przede mną bardzo intensywny czas i wiele, wiele nowych wyzwań, więc każdy trzymany kciuk na wagę złota!

PS Jak już się trochę rozgoszczę, to o kilku wyzwaniach na pewno tutaj opowiem niebawem😉

* Mój staż naukowy jest finansowany w ramach grantu „Etiuda 8” Narodowego Centrum Nauki (2020 Indywidualny grant ETIUDA 8 nr UMO-2020/36/T/HS2/00010, Narodowe Centrum Nauki)

Back to list

Related Posts